Експертний блог

Які податкові пільги для бізнесу діють до закінчення карантину?

Кожен день карантину для бізнесу обертається величезними збитками, а представники малого і середнього бізнесу все частіше виходять на акції протестів з вимогами про відновлення роботи бізнесу без винятків під час карантину. 
В результаті експрес опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією ще на початку введення карантинних заходів, з'ясувалося, що кожен 5-й малий бізнес може припинити свою діяльність, а 31% опитаних представників малого бізнесу заявили, що будуть змушені скорочувати кількість працівників. З огляду на той факт, що в цілому епідеміологічна ситуація в країні нормалізується і офіційно відзначається позитивна тенденція за кількістю хворих і видужали, урядом введено адаптивний карантин.
У перший етап пом'якшення (12 травня) вже відкрилися салони краси, перукарні, літні майданчики кафе і ресторанів. З 22.05 в окремих регіонах зі сприятливою епідситуацією дозволяється робота готелів (без ресторанів, басейнів і СПА-зон), поступово відновлюється робота транспорту. З 1 червня відкриються фітнес-центри і спортзали (з певними обмеженнями). З 10 червня дозволять відвідувати ресторани в приміщеннях; відновиться робота культурних установ, а з 15 червня відкриються аеропорти.
Юрист Олександр Ягодка роз'яснив як в умовах карантину уряд підтримує бізнес на практиці і що передбачає новий закон, яким продовжені податкові послаблення для платників податків. 13 травня 2020 року у Верховній Раді прийнятий законопроект № 3329-д , який передбачає продовження податкових пільг для платників податків до закінчення карантину, частково дублюючи положення прийнятого раніше Закону від 30 березня 2020 №540-IX. Розглянемо основні зміни. 
· Заборона на штрафні санкції за порушення податкового законодавства продовжена і поширюється тільки на порушення, вчинені в період з 01.03 по останній день дії карантину, за деякими винятками.
· Мораторій на фактичні і документальні перевірки продовжено з 18.03 по останній день карантину, а розпочаті перевірки зупиняються (за деякими винятками, передбаченими ПКУ). Мораторій на перевірки ЄСВ також продовжений до останнього дня дії карантину.
· Термін ненарахування пені продовжений для платників податків починаючи з 01.03 по останній день дії карантину. 
· Звільнення від ЄСВ продовжено до кінця травня для ФОП і осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
· Штрафи та пені не застосовуються за несвоєчасну оплату і несвоєчасну подачу звітності по ЄСВ. У той же час страховий стаж за ці періоди не переривається.
· Тимчасово до 30.06.2020 припинені терміни для адміністративного оскарження скарг платників податків (за деякими винятками).
· Штрафи та пені за прострочення у виплаті споживчого кредиту з 01.03. по останній день дії карантину не нараховуються. Якщо зобов'язання не виконуються за кредитним договором боржником з 01.03 по останній день карантину процентну ставку збільшувати заборонено.
· ФОП мають право на отримання допомоги по частковому безробіттю.
· Зменшилися вимоги до мінімального розміру статутного капіталу банку (до 200 мільйонів гривень).
Закон знаходиться на підписі у Президента і вступає в силу з дня, наступного за днем його опублікування.
Як йдуть справи на практиці?
Підприємці стали часто звертатися за юридичною допомогою і масово скаржаться на ДПСУ, - констатував юрист Олександр Ягодка. Справа в тому, що їм стали приходити листи про штрафи за порушення, вчинені кілька років тому, але виявлені чомусь тільки зараз в період карантину. При чому штрафи приходять не тільки чинним ФОП, але і давно закритим або ліквідованим. Не виключенням є і штрафи по ЄСВ. Представники податкових служб стягують по максимуму такі штрафи з ФОП, користуючись нагодою, оскільки закон все ще не підписаний Президентом і по суті норми щодо звільнення від ЄСВ ще не вступили в силу. Звідси і невтішна статистика зі стрімкою тенденцією зростання боржників за податковим боргом, - зазначає юрист Олександр Ягодка. Згідно з останніми даними, представленими ДПСУ, станом на 01.05 в Україні налічується 1 млн 48 тис. підприємств та ФОП, які мають податковий борг перед державним і місцевим бюджетом. За квітень кількість податкових боржників зросла на 20 тис. 914 осіб. Успішний малий бізнес - це генерація робочих місць і основа міцного середнього класу. Уряд повинен забезпечити реальну підтримку малого бізнесу не тільки на законодавчому рівні, а й фактично на практиці.