Статьи укр

Заборона на виїзд за кордон за борги. Тепер без рішення суду?

У Кабміні розробили законопроєкт №3609, який передбачає внесення змін до процесу примусового виконання судових рішень та рішень інших органів. Згідно із законопроєктом фізична особа не зможе перетнути кордон і залишити територію України в разі наявності у такої особи заборгованості. Заборонити ж виїзд за кордон тепер зможе не тільки суд.

Юрист Олександр Ягодка роз'яснив кого може торкнутися нововведення в разі прийняття законопроєкту, при якій сумі боргу виїзд за кордон стане неможливим, які передбачені терміни для тимчасового обмеження, як дізнатися про існування / відсутність відносно вас тимчасового обмеження на право виїзду за межі України.

У разі прийняття законопроєкту №3609, при наявності у вас заборгованості за рішенням суду в розмірі, що перевищує 20 мінімальних заробітних плат (на сьогоднішній день це більше 94 000 гривень), а також, якщо ви керували транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння (ст. 130 КУпАП ) або повторно не виконали рішення суду і на протязі двох місяців з моменту відкриття виконавчого провадження рішення залишилося невиконаним, до вас може бути застосована санкція у вигляді заборони на виїзд за кордон виконавцем. Заборона на виїзд за кордон може бути також заходом забезпечення рішення суду.
Причому, якщо зараз обмеження свободи пересування у вигляді заборони на виїзд з країни, як тимчасовий захід, може застосовуватися виключно судом щодо злісних боржників / директорів юридичних осіб, які всіма способами ухиляються від виконання рішення суду, то з прийняттям закону боржник-фізична особа(директор юридичної особи в разі невиконання рішення юридичною особою), тимчасово обмежується в праві виїзду за кордон по не виконаним рішенням суду, рішенням інших органів і посадових осіб.

"Термін дії обмеження поширюється до повного виконання судового рішення боржником. Змінено також формулювання: тепер суд" постановляє ", а не" може винести постанову "про тимчасову заборону на виїзд за кордон. Іншими словами обмежити боржника у свободі пересування, згідно із законопроєктом, можливо не за ухилення від виконання судового або іншого рішення (даний факт необхідно ще довести), а просто за невиконання рішення суду особою "- зазначає юрист Олександр Ягодка.

На даний момент виконавець має право звернутися до суду із заявою про застосування приводу до боржника в разі неявки до виконавця за викликом. За результатами розгляду суд може задовольнити або відхилити таку вимогу. У разі ж, якщо законопроєкт приймуть і боржник не з'явиться до виконавця без причини, виконавець має право відразу ж винести відповідну постанову про застосування приводу до боржника. Таким чином рішення суду в таких випадках не потрібно. Після чого постанова направляється до органів Національної поліції. Поліція, у свою чергу, повинна відреагувати і примусово доставити боржника до виконавця.

Законопроєктом передбачається також доповнити Закон України "Про виконавче провадження" статтею 36-1, яка передбачає можливість винесення постанови про тимчасову заборону на виїзд за кордон боржником приватними виконавцями без рішення суду. Така постанову підлягає погодженню керівником не пізніше ніж на наступний робочий день з дня отримання. У разі погашення боргу і документального підтвердження того, що не пізніше, ніж на наступний робочий день з дня отримання підтвердження приватний виконавець виносить постанову про зняття тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України.

Незалежно від того візьмуть даний законопроєкт чи ні, юрист Олександр Ягодка радить вчасно виконувати зобов'язання за рішеннями суду і не затягувати до відкриття виконавчого провадження. У разі виникнення спірних ситуацій, якщо на Вашу думку постанову про тимчасову заборону на виїзд за кордон боржником винесено з порушеннями ваших прав або ви не згодні з рішенням суду, краще зверніться за кваліфікованою допомогою до юриста і не затягуйте з термінами оскарження.

Якщо ж ви збираєтеся за кордон і є сумніви щодо існування в відношенні Вас тимчасового обмеження на право виїзду за межі України, юрист Олександр Ягодка рекомендує звернутися з письмовою заявою до Державної прикордонної служби України (Головний центр обробки спеціальної інформації). На офіційному сайті ДПСУ ви можете ознайомитися зі зразком заяви і особливостями подачі.