Статьи укр

Підозрювані у злочинах пов'язаних з наркотиками не зможуть вийти під заставу - законопроєкт В.Зеленського

Згідно з даними статистики Міністерства охорони здоров'я України (МОЗ), в Україні налічується понад 300 тис. наркозалежних осіб, які вживають наркотичні речовини у вигляді ін'єкцій. Більшість з них - хронічно залежні люди.

За останні 10 років спостерігається тенденція зростання смертей серед наркозалежних осіб в нашій країні. Кількість психічних захворювань і розладів психіки внаслідок вживання наркотичних засобів досягають страшних масштабів.

Згідно з офіційними даними з Єдиного звіту про кримінальні правопорушення, тільки за перший квартал 2020 року в Україні зафіксовано понад 25 тис. Злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, - зазначає адвокат у кримінальних справах Олександр Ягодка.

Наочним прикладом недосконалості діючих кримінально-правових норм у сфері злочинів, пов'язаних з обігом наркотичних засобів, є випадок з Романом Скрипником, який намагався реалізувати теракт в м.Полтава. Відомо, що злочинець кілька разів притягувався до кримінальної відповідальності, в тому числі, за статтею 307 ККУ, проте так і не був відправлений під варту. Таким чином злочинець не відчув на собі виняткову і найсуворішу міру запобіжного заходу, не став на шлях виправлення і продовжив злочинну діяльність.

Варто також відзначити, що за останні три роки запобіжний захід у вигляді утримання під вартою було обрано тільки щодо половини осіб з усіх підозрюваних у скоєнні злочинів, передбачених статтею 307 ККУ. Відносно решти підозрюваних застосовувалися більш м'які міри запобіжного заходу.

21 липня президент Володимир Зеленський вніс невідкладний законопроєкт №3915, що стосується внесення змін до статті 183 ККУ. Даним законопроєктом передбачається право слідчого судді не визначати розмір застави в кримінальних виробництвах (за злочинами, передбаченими ч.3 ст.307 ККУ) при постановленні рішення про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою.

Урядом також зазначається, що в нинішніх умовах дійсно існує необхідність в розширенні кримінальних проваджень, в яких слідчий суддя, суд можуть не визначати розмір застави при постановленні рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою. Завдяки таким змінам правоохоронна система зможе більш ретельно реагувати на такого роду злочини, а реалізація ініціативи може стимулювати до зниження наркоманії в Україні.

Таким чином, в разі прийняття законопроєкту №3915, суди зможуть вибирати в якості запобіжного заходу до підозрюваних в скоєнні злочинів, пов'язаних з незаконним виготовленням, зберіганням та збутом наркотиків виключно утримання під вартою. Важливо враховувати, що даний запобіжний захід, згідно КПК України, є виключним і найсуворішим, а тому прокурор зобов'язаний довести, що жоден з м'якших заходів, передбачених ст. 176 КПК не зможе запобігти ризикам, перерахованим частиною першою статті 177 КПК, - зазначає адвокат у кримінальних справах Ягодка Олександр.