Експертний блог

Адвокат Ягодка Олександр розповість про кримінальну відповідальність неповнолітніх в Україні: що потрібно знати

Деякі люди часто помиляються, вважаючи, що неповнолітній особі кримінальна відповідальність  не загрожує, – авжеж це не так. Відповідно до норм Кримінального кодексу України, – до кримінальної відповідальності можливо притягнути особу, якій до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років. 

Варто зазначити, що з 14 років до кримінальної відповідальності можуть бути притягнуті ті особи, що скоїли найтяжчі злочини: такі, як умисне вбивство, зґвалтування, нанесли потерпілому середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження, тощо. 

Малолітні особи не можуть притягатися до кримінальної відповідальності, однак враховуйте те, що щодо таких осіб можна застосовувати примусові заходи виховного характеру (малолітніми вважаються діти до чотирнадцяти років).

Які фактори враховуються судом при призначенні покарання? Перш за все вік особи – якщо особа неповнолітня, вік є такою обставиною, яка пом’якшує покарання. Судом обов’язково враховується ступінь тяжкості злочину; особа винного; умови, в яких виховувалася особа; рівень розвитку особистості, вплив батьків; обставини, які пом’якшують та обтяжують покарання тощо.

Покарання за вчинення злочину неповнолітньою особою: види


Найсуворіший вид покарання – це, звісно ж, позбавлення волі. Терміни відбування покарань варіюються в залежності від тяжкості вчиненого злочину, але тут обов’язково необхідно враховувати, що у разі, якщо неповнолітній вчинив злочин невеликої тяжкості вперше, такий вид покарання, як позбавлення волі, у даному випадку не може бути призначений.

Розглянемо інші види покарань, які можуть бути призначені неповнолітньому.

  • Штраф може бути призначений неповнолітньому, але у розмірі не більше 500 нмдг. Застосовується, як правило, тільки до тих неповнолітніх, які мають самостійний дохід або майно, на яке може бути накладене стягнення. 

  • Громадські або виправні роботи можуть бути застосовані до неповнолітніх осіб від 16 років, але з обмеженням у часі. Громадські роботи – від 30 до 120 годин, але не більше 2-х годин на день. Виправні роботи – від 2-х місяців до 1 року з вирахуванням із заробітку коштів (5-10%) у дохід держави.

  • Арешт може бути застосований до неповнолітніх від 16 років (на момент винесення вироку) на передбачений законодавством строк (від 15 – 45 діб).

Як ви могли помітити, чинним законодавством України передбачені більш м’які умови кримінальної відповідальності щодо неповнолітніх осіб: обмежені строки покарань, є можливість звільнення від кримінальної відповідальності із застосуванням примусових заходів виховного характеру.

Наразі Міністерством юстиції України запроваджена та реалізується реформа пенітенціарної системи з реорганізації тюрем та СІЗО. Нещодавно в рамках цієї реформи Уряд схвалив законопроєкти щодо альтернативних видів покарань, які розроблені Мін'юстом. Однією з нагальних цілей є зменшення підлітків у в’язницях, застосовуючи до них більше пробаційного нагляду, тому робота психолога на пробації буде ключовою. Саме психологи мають з’ясовувати причини скоєння злочинів неповнолітніми особами, працювати й виправляти, відштовхуючись від дитячих травм та сімейних проблем, які спонукають підлітка до тих чи інших злочинних дій.