Статьи укр

Тотальні перевірки, мільйонні штрафи і блокування рахунків без рішення суду. Що потрібно знати про фінмоніторинг в Україні?

У зв'язку з прийняттям нового закону, вже у квітні цього року фінансовими установами будуть блокуватися рахунки клієнтів і проведення підозрілих операцій до з'ясування походження і призначення коштів. Перевірки у сфері фінмоніторингу можуть проводитися в разі вчинення особою наступних операцій: здійснення грошових переказів (незалежно від того внутрішні або міжнародні) на суму від 400 тисяч гривень; внутрішні і міжнародні грошові перекази на суму від 30 тисяч гривень, в разі, якщо не відкривався рахунок в банку, через який здійснюється переказ; виграш в лотерею або казино; операції, проведені особою, пов'язані з криптовалютою і рухом електронних грошей.

На практиці це буде працювати наступним чином: в разі, якщо ви відправляєте суму, нехай навіть менше ніж 30 000 гривень, але двома платежами з одного рахунку в один день, вами можуть зацікавитися і перевірити, оскільки в подібних випадках виникає підозра про дроблення траншу з метою обійти вимоги верифікації, те ж саме стосується і електронних грошей.

Банківські установи, обмінні пункти і так далі зобов'язані перевіряти дані про таких клієнтів і вимагати надання даних по вироблених операціях, про походження коштів, чи сплачені податки і яке призначення віртуальних перекладів.

Якщо ж у фінансових установ виникають підозри щодо проведення особою певної операції, така інформація буде заблокована до з'ясування призначення платежу і підтвердження особою походження таких коштів. Активи можуть бути заморожені без рішення суду, на підставі підозри в тому, що особа пов'язана з фінансуванням тероризму. В такому випадку банк зобов'язаний заблокувати активи і повідомити дані про особу в СБУ Після чого, розблокувати рахунки можливо буде тільки після отримання банком висновку СБУ про те, що власника активів немає в списках СБУ.

Юрист Олександр Ягодка вважає, що не варто розраховувати на волю випадку при проведенні ризикових платежів "раптом пощастить", оскільки пильність фінансистів, однозначно, сильно зросте, оскільки розміри штрафів за невиконання обов'язків суб'єктами моніторингу, у зв'язку зі змінами, значно збільшились. Наприклад, максимальна сума штрафу становить 5 мільйонів євро.

Помилково вважати, що умови фінмоніторингу в різних банках можуть відрізнятися, так як дія закону поширюється на всі банки, без винятків, а служби фінансового моніторингу активно стежать за сумнівними, на їх погляд, операціями. Наприклад, в кінці березня 2019 року служба фінансового моніторингу ПриватБанку надала статистику про запобігання проведення незаконних і сумнівних операцій на суму більше ніж 880 млн грн. Дані операції, були пов'язані з незаконним переказом коштів та схемами по легалізації доходів.

У січні минулого року Universal Bank (Monobank) поплатився за обслуговування ризикових клієнтів, внаслідок чого був оштрафований Національним банком України на суму 14,38 млн гривень за порушення у сфері фінансового моніторингу.

У разі, якщо ваш рахунок "заморозили", ви можете оскаржити рішення про блокування рахунків в адміністративному порядку. Варто враховувати, що розгляд справи може сильно затягнутися, оскільки для багатьох категорій таких справ передбачений розгляд не одним, а трьома суддями. У разі, якщо позов ініційований Службою Безпеки України, справу розглянуть вже в закритому режимі і відкриють питання про внесення особи до списків причетних до фінансування тероризму.
Щоб не потрапити в подібні ситуації практикуючий юрист Олександр Ягодка рекомендує в першу чергу комунікувати з фінансовими установами та якщо ви запланували "ризикову" угоду, повідомте краще про неї суб'єктам фінмоніторингу. Наприклад, якщо очікуєте надходження на рахунок значної суми грошей, надайте інформацію про джерело надходження, про мету платежу і чи були сплачені податки. Якщо ж кошти надходять від нерезидента, зареєстрованого, до того ж в непрозорих юрисдикціях, найкраще попередити про це банк і попередньо узгодити. Комунікація і відкритість перед фінансовими установами зведуть ризики того, що ваші рахунки будуть заблоковані до мінімуму.

У разі, якщо ваш рахунок все-таки заблокували, в першу чергу, дізнайтеся причину блокування. Для цього необхідно написати заяву в банк з проханням розблокувати рахунок. На вашу заяву банк зобов'язаний дати офіційну відповідь і розписати причини блокування. Очікування відповіді може розтягнутися в часі. Звернення до юриста, однозначно, прискорить всі процеси. Юрист дасть рекомендації конкретно по вашій справі: як варто поводитися в ході переговорів з представниками банку і які дії конкретно у вашій ситуації необхідно терміново вжити для якнайшвидшого розв'язання проблеми.