Статьи укр

Імплементація норм міжнародного гуманітарного та кримінального права щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту


17 вересня у Верховній Раді в першому читанні нардепи ухвалили законопроєкт № 2689, який має імплементувати норми міжнародного та кримінального права щодо воєнних злочинів (в умовах збройного конфлікту). Адвокат з кримінальних справ Ягодка Олександр пояснив що зміниться, якщо законопроєкт буде прийнято. 

Понад 6 років Україна перебуває в складних умовах міжнародного збройного конфлікту та позбавлена можливості здійснення контролю над частиною своєї території. Необхідно розуміти, що в такій ситуації повинні діяти норми міжнародного гуманітарного права, порушення якого є міжнародними воєнними злочинами. 

Реалії сьогодення свідчать про чисельні злочини проти людяності (різновид міжнародних злочинів) на тимчасово окупованих територіях України. Однак, більшості злочинцям вдається уникати кримінального переслідування, відповідно до тяжкості злочину. Основними причинами цьому є невідповідність чинного кримінального законодавства положенням міжнародного кримінального і гуманітарного права, відсутність чітких, закріплених на законодавчому рівні вимог щодо кваліфікації таких дій. 

Звідси випливає і недостатня деталізація воєнних злочинів, відсутність відповідальності за злочини проти людяності. Це дуже серйозна прогалина, адже наразі у Кримінальному кодексі України не передбачено кримінальної відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності. Пояснити даний факт можна тим, що за часів прийняття Кримінального кодексу України не відбувалося системних узгоджень з міжнародним правом та, на жаль, не було імплементовано у національну правову систему кримінальної відповідальності за міжнародні злочини. 

Законопроєктом пропонується внести зміни до ряду статей Кримінального кодексу України (далі — КК), зокрема:
  • доповнити статтю 8 КК, запровадивши принцип універсальної юрисдикції щодо агресії, геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів;
  • доповнити КК статтею 311, передбачивши особливості кримінальної відповідальності військових командирів, інших осіб, що фактично діють як військові командири, та інших начальників за відповідні міжнародні злочини;
  • внести зміни до статей 44, 49, 68, 69, 74, 80 ККУ;
  • виключити з КК статті 432, 433, 435;
  • у Розділі ХХ Особливої частини КК передбачити особливості кримінальної відповідальності за злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;
  • внести зміни до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про застосування амністії в Україні", тощо.

У разі прийняття Верховною Радою законопроєкту №2689, значно спроститься процес притягнення до відповідальності осіб, винних за грубі порушення норм міжнародного гуманітарного та кримінального права під час воєнних дій на сході нашої країни. Воєнні злочини найтяжчі та не мають строків давності, тому настання відповідальності буде невідворотним. Деталізація воєнних злочинів має позбавити від можливих подвійних тлумачень сторонами процесу, а результатом має стати справедливе покарання винних осіб за скоєні злочини, - відмічає адвокат з кримінальних справ Олександр Ягодка.

Прийняття даного законопроєкту несе за собою ряд позитивних зрушень: дасть змогу правоохоронним органам здійснювати більш чітку та правильну кваліфікацію діянь на тимчасово окупованих територіях України; з’явиться можливість здійснювати правосуддя на території інших цивілізованих країн, застосовуючи універсальну юрисдикцію; спроститься кримінальне переслідування на міжнародному рівні.