Експертний блог

ТОП-5 змін, що стосуються водіїв у 2020 році

Водійські права в вашому телефоні. З запуском програми для смартфонів «Дія» українці можуть скористатися цифровою версією своїх документів, серед яких є водійські права і техпаспорт. Телефон завжди під рукою, а в разі зупинки на вимогу поліцейських, можна показати смартфон з правами, а співробітники поліції, в свою чергу, просто просканують ваші дані планшетом. Серія і номер посвідчення відображаються навіть, якщо немає можливості підключитися до Інтернету. Права в смартфоні можуть служити і альтернативою паспорту, наприклад, електронне посвідчення стане в нагоді при покупці залізничного квитка і не тільки.

Для того, щоб скористатися даною послугою, завантажуєте додаток «Дія» на свій смартфон, вводите свої дані через онлайн-банкінг, придумуєте пароль і користуєтеся правами і техпаспортом в мобільному додатку. Що стосується захисту персональних даних - влада запевняє, що турбуватися не варто, оскільки дані надійно захищені, а QR-код в додатку діє тільки 3 хвилини.

Замінити водійське посвідчення можливо в онлайн-режимі. Державна міграційна служба спільно з Міністерством внутрішніх справ представили нову електронну послугу заміни водійського посвідчення онлайн, за допомогою електронного кабінету водія.
Розглянемо випадки, при яких можливо замінити ваші права: якщо вносилися зміни до персональних даних; якщо посвідчення втрачено, викрадено або зіпсовано; якщо закінчився термін дії першого посвідчення водія і протягом 2-х років у вас не більше двох адміністративних правопорушень Правил дорожнього руху.

Для того, щоб скористатися послугою ви повинні бути авторизовані в електронному кабінеті водія, після чого вам необхідно подати заяву в електронній формі. До заяви прикладаєте діючу медичну довідку потрібної форми, на вимогу - довідку з поліції і якщо змінювалися персональні дані, прикріплюєте також підтверджуючі документи про зміну персональних даних. Всі перераховані документи подаються в електронній формі, а сама заява підписується електронним підписом. Після чого чекаєте сповіщення про успішну перевірку ваших документів відповідно всіх державних баз та реєстрів. Далі йдете в територіальний сервісний центр МВС, який вказували в своїй заяві і забираєте своє водійське посвідчення. Як бачите, алгоритм отримання водійського посвідчення простий і досить спрощений.

Створили перший в Україні електронний сервіс, який мотивує водіїв не порушувати Правила дорожнього руху. За підтримки Міністерства інфраструктури стартап «Штрафи UA» розробив спеціальний додаток «Безпечне водіння», за допомогою якого водій зможе отримувати кешбек в розмірі до 18 відсотків від суми страхування за безпечне керування автомобілем. Заявлено, що знижка буде діяти постійно, але в залежності від зміни стилю водіння розмір знижки буде варіюватися. Побачити свій рейтинг і розмір кешбек водій зможе тільки після 10 поїздок з моменту установки програми на свій смартфон.
Заборона на ввезення автомобілів з Росії. З початку цього року діє заборона на ввезення (імпорт) легкових транспортних засобів з Росії, згідно з постановою Кабміну № 605 від 5 липня 2019 року. Раніше під заборону вже потрапили ряд категорій: це автобуси, вантажівки і мотоцикли. Продовжує також діяти екологічний стандарт для нової автомобільної техніки «Євро-5».

Збільшяться штрафи для водіїв-порушників. Законопроектом №2625 про зміни в КУпАП значно збільшуються штрафи за порушення Правил дорожнього руху, і з 1 липня поточного року вводиться кримінальна відповідальність за водіння транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.

Наприклад, за їзду непристебнутим ви заплатите штраф в розмірі 510 гривень, замість 51, а за їзду без прав - 10200 гривень, замість 510. Якщо перевищили швидкість більше, ніж 50 км на годину, доведеться заплатити 3400 гривень, замість 510. За водіння в алкогольному сп'янінні можете позбутися прав на 1 рік і оплатити 10200 гривень штрафу, за повторне порушення протягом 5 років передбачаються більш суворі розміри штрафів, а саме 40200 гривень та позбавлення прав на 10 років.

Юрист Олександр Ягодка вважає, що збільшення штрафів і загроза кримінальної відповідальності повинні послужити тому, щоб водії стали більш відповідальні на дорогах і не нехтували Правилами дорожнього руху. Тільки шляхом збільшення штрафів і посилення відповідальності можливо зменшити кількість аварійних ситуацій на дорогах.