Статьи укр

Надзвичайний стан і надзвичайна ситуація

Юрист Олександр Ягодка щоб уникнути паніки та нерозуміння з боку населення правових термінів, застеріг громадян про те, що їх може очікувати в разі введення надзвичайної ситуації та надзвичайного стану у зв'язку з поширенням коронавірусу, що можна робити, що не можна, які обмеження можуть торкнутися кожного і роз'яснив з юридичної точки зору в чому полягає різниця правових режимів, а саме: поняття надзвичайної ситуації та надзвичайного стану і просить не плутати ці два поняття між собою.

При надзвичайній ситуації не обмежуються права і свободи громадян, що ж стосується надзвичайного стану, то даний правовий режим регулюється законом "Про правовий режим надзвичайного стану", вводиться він указом Президента, після чого затверджується Верховною Радою і передбачає під собою ряд обмежень. Варто також розуміти, що НС на території всієї країни може вводитися на строк до 30 діб, на певній окремій території - на 60 діб і продовжується такий правовий режим в разі потреби.

Для кращого розуміння розглянемо детальніше ці два поняття. Простими словами, надзвичайна ситуація супроводжується порушенням нормальних звичайних умов життєдіяльності населення, вводиться при обстановці, яка привела або може привести до загроз життю і здоров'я, до значних матеріальних збитків, до неможливості проживання на певній території і т.д , викликана у зв'язку з низкою факторів, в нашому випадку таким фактором може послужити епідемія коронавірусу.
Отже, можна виділити основні ознаки НС, — це загроза і реальна загибель людей; значне погіршення здоров'я; наявність економічних збитків; погіршення умов життєдіяльності.

Важливо усвідомлювати, що при введеному режимі НС не забороняється виходити з дому, проте можливе прийняття певних заходів щодо деякого обмеження пересування громадян.

Надзвичайна ситуація регіонального рівня вводиться облдержадміністрацією і призначається відповідальна особа за ліквідацію наслідків, проводяться прогнози масштабів наслідків, передбачувані зони поширення і т.д. Державна влада зобов'язана організовувати регулярні оперативні оповіщення про те, що відбувається громадян, купірувати утворювані внаслідок епідемії проблеми, організовувати евакуацію жителів в разі потреби в цьому, допомагати постраждалим і т.д.

У разі введення надзвичайного стану, органи державної влади, підприємства, установи при цьому знаходяться в запеклих рамках правового режиму діяльності. Необхідно також знати, що при надзвичайному стані вводиться комендантська година, контролюється і обмежується рух транспортних засобів,  оглядають авто. Отримання в магазинах продуктів передбачено за картками, а на вулицях у вас можуть перевірити документи. Заборонені різні страйки й мітинги, посилюється охорона громадського порядку.

При НС продовжуються також сесії ВРУ на термін дії режиму, а також неможливий розпуск парламенту; суди та прокуратура продовжують функціонувати.
Як відомо, режим надзвичайної ситуації вже введений в трьох областях України. Влада також попередили про свій намір ввести режим НС в місті Києві, також існує ризик того, що на території всієї України може бути введено надзвичайний стан у зв'язку зі спалахами коронавірусу.

Юрист Олександр Ягодка закликає населення не панікувати і зберігати спокій, використовувати індивідуальні засоби захисту (маски, рукавички) і при можливості уникати місця масового скупчення людей. Заходи, що вживаються урядом, мають тимчасовий характер і спрямовані виключно на запобігання та зниження негативних наслідків від коронавірусної інфекції.